Gavranović odveo Rijeku do velike pobjede u Beču i ostavio je u igri za nokaut-fazu

Toni Horvat
19.10.2017.22:35
Damir Krajac / CROPIX

Rijeka je u Beču svladala domaću Austriju 3-1 i osvojila prva tri boda u Europskoj ligi

Toni Horvat

Nakon minimalnih poraza u prva dva kola, od kojih je posebno zabolio onaj na San Siru od Milana u sudačkoj nadoknadi, Rijeka je u trećem pokušaju ubilježila prvu pobjedu u skupini D Europske lige te si bitno popravila šanse za plasman u nokaut-fazu.

Riječani su u Beču 3-1 svladali Austriju, bivšu momčad Alexandera Gorgona, ali nije ju srušio njen junior nego drugi riječki ofenzivac na G - Mario Gavranović.

Iako su domaćini kontrolirali posjed lopte, momčad Matjaža Keka bila je odlično organizirana i vrlo konkretna, nakon što je cijelu sezonu imala ozbiljnih problema s realizacijom. Na Prateru je sve išlo glatko, poveo je hrvatski prvak u 21. minuti iz prve prilike.

Maleš je dijagonalom prebacio igru na desnu stranu, Acosty je dodao za Bradarića, koji je proslijedio loptu do Gavranovića, a ovaj opalio iz prve i probušio domaćega golmana.

Još pomalo "opijeni" vodstvom, Riječani su umalo dopustili ekspresno izjednačenje, ali spasio ih je Simon Sluga. Na ubacivanje s desne strane Monschein je ostao sam na pet metara, pucao atraktivno iz voleja, ali ravno u dobro postavljenog riječkoga golmana.

A onda novi šok za domaćine. Opet je Rijeka prebacila igru na desnu stranu na Acostyja, koji se probijao prema šesnaestercu kako god je znao, a onda samo ostavio loptu za Gavranovića koji je i drugi put bio neumoljiv za 2-0.

Najbolju priliku za barem počasni gol Austria je imala u 71. minuti kad je Tajouri raspalio s dvadesetak metara, a Sluga jedva dodirnuo loptu, ali dovoljno da je preusmjeri u stativu.

Hrvatski prvak mogao je još zatrpati mrežu Bečana, pogotovo u 81. minuti kad je nakon dvije izbjegnute ofsajd-zamke Kvržić izbio sam pred golmana, ali što je htio s loptom napraviti vjerojatno ni sam ne zna. Na svu sreću, Rijeka za taj propust nije kažnjena gubitkom bodova, makar se nekoliko minuta "tresla".

U 90. minuti je, naime, Austria smanjila iz prekida, a strijelac je bio Friesenbichler.

Navalili su domaćini tražeći drugi gol, ali su to platili kontranapadom koji je u trećoj minuti nadoknade zabio za 3-1 i iskupio se za nevjerojatan promašaj desetak minuta ranije.

U drugoj utakmici skupine D Milan nije uspio pobijediti AEK na San Siru, ostalo je 0-0. Nikola Kalinić ušao je u 62. minuti za Talijane, Marko Livaja igrao je do 76. za Grke, ali ni jedan ni drugi nisu se proslavili.

Ipak, AEK je napravio velik posao i sad ima pet bodova iz tri kola, dva manje od "rossonera", a dva više od Rijeke te četiri od Austrije.