Moćni Dinamo pregazio Rijeku, a onda sve skoro upropastio Lecjaks

Slaven Knežević
11.08.2017.20:30
Srdjan Vrancic / Cropix

Dinamo je s 2-0 pobijedio Rijeku i tako prekinuo njen niz od 43 utakmice bez poraza na Rujevici

Desetkovana Rijeka je na Rujevici dočekala nabrijani Dinamo u njihovom prvom ovosezonskom okršaju. Po prvi put u 11 godina Rijeka je kao prvak dočekala Modre i iskusila ono na što je Dinamo odavno navikao. Riječani nisu navikli igrati u Europi i boriti se u HNL-u. Uz to, Vešović i Maleš nisu mogli nastupiti zbog kartona, a posebno je glupo bilo Vešovićevo isključenje protiv Osijeka. Vešović je tako ekipu ostavio na cjedilu u dvije važne utakmice, protiv Osijeka i Dinama, a uz njih dvojicu nedostajali su i Gavranović i Ristovski koji je neki dan napustio klub.

S druge strane, Dinamo je došao bez Soudanija, a susret je na klupi počeo Hodžić umjesto kojeg je priliku od prve minute dobio Henriquez. Modri su na Rujevicu stigli nabrijani s velikom željom da pokažu tko je glavni i da naslov prvaka Hrvatske već ove sezone vrate u svoje vitrine. Dinamo je susret otvorio upravo tako. Rijeka je protiv moćnog Dinama djelovala kao prosječna ekipa.
Gosti su poveli već u 11. minuti kada su nakon serije napada došli do udarca iz kuta. Korner je izveo kapetan Antolić, a Olmo je prebacio loptu za Gojaka od kojeg se ona odbila do Fernandesa. Čileanac ju je htio zakucati u mrežu, ali ju je krivo zahvatio, no s pet metara nije mogao promašiti i Dinamo je poveo s 0-1.

Probuđeni Čileanac je u 37. minuti pokušao bombom s ruba šesnaesterca, ali taj njegov udarac po sredini uspio je obraniti Sluga. Tri minute kasnije Gojak je prošao po boku i pokušao ubaciti loptu u šesnaesterac, ali u tome ga je zaustavio Zuta koji je loptu udario rukom. Odličnom intervencijom dodatnog suca, dosuđen je penal za Dinamo. Fernandes je bio siguran s 11 metara i doveo Dinamo na 0-2.

U 43. minuti Kvržić je ušao u šesnaesterac Dinama gdje se rukom zagradio Lecjaks, a na prvi dodir igrač Rijeke pao je kao pokošen. Ipak, sudac nije nasjeo na njegovu varku i Rijeka je iz tog napada dobila tek korner. S velikih 0-2 Dinamo je otišao na odmor.

U drugom dijelu probudila se malo i Rijeka. U 53. minuti stvorili su fantastičnu priliku. Jelić je izbio sam ispred Livakovića i snažno pucao, ali njegov udarac odsjeda na stativi. Od stative se lopta odbila do Gorgona koji puca preko gola. U 58. minuti Rijeka je dobila dodatan poticaj. Lecjaks je napravio jako glupi potez. Iako je već imao žuti karton, na centru je odgurnuo Kvržića i dobio drugi žuti karton. Tako je Dinamo zadnjih pola sata utakmice igrao s igračem manje. Stvarno nije jasno što je Lecjaks u tom trenutku imao u glavi.

Rijeka je s igračem više krenula u potpunu ofenzivu. U 63. minuti Martić je odličnom dugom loptom pronašao Gorgona koji glavom puca u donji lijevi kut Dinamova gola, ali Livaković to skida fantastičnom reakcijom i još jednom pokazuje da je jedna od najjačih karika Dinama. U 84. minuti ponovno Rijeka pogađa okvir gola. Črnic je iskosa pucao, ali njegov udarac zaustavila je prečka.

Rezultat se do kraja ipak nije promijenio pa je Dinamo došao do vrlo vrijedna tri boda. Mario Cvitanović je pokazao da je počeo liječiti Modre od bugarskog virusa koji mu je ubrizgao Ivajlo Petev. Iako Soudani nosi nadimak Mr. Derby, možda bi taj naslov trebao pripasti Cvitanoviću. Cvita je odigrao neriješeno s Osijekom (1-1), te pobijedio Hajduk na Maksimiru (3-1) i Rijeku na Rujevici (0-2). Dinamo je počeo dobivati konture prvaka. Još malo "peglanja" obrane kako se ne bi ponavljale glupe greške poput današnje koju je napravio Lecjaks i Dinamo će izgledati baš moćno. Rijeka je pala na Rujevici po prvi put, a Cvitanović je taj koji je prekinuo taj niz od 43 utakmice bez poraza na domaćem terenu aktualnih prvaka Hrvatske.