Da Kinezi imaju jeftinu i nekvalitetnu robu druga je najpopularnija asocijacija Hrvata na Kinu, odmah nakon činjenice da je mnogoljudna zemlja. No, da će percepcija Kine kao prodavača "sve po 12 kuna" ubuduće biti i manja, a da će porasti ona velike svjetske sile posve je jasno jer kineski investicije i kapital stižu u Europu u milijardama dolara.
Prema procjenama Bloomberga samo u zadnjih 10 godina Kina je u Europsku uniju uložila oko 318 milijardi dolara. No, dok je u vremenu krize svako ulaganje u Europu bilo dobrodošlo, sada EU ozbiljno razmišlja o pooštravanju uvjeta za kineske tvrtke koje su u državnom vlasništvu. Tim više što mnogi špekuliraju da "agresivne" kineske investicije imaju za cilj jačanje njihovog političkog utjecaja i stvaranje razdora unutar EU-a. Ipak, profesor Luka Brkić, nositelj katedre Međunarodna politička ekonomija na Fakultetu političkih znanosti, tvrdi da Kina zasad nema takvu moć.
"S investicijama i kapitalom uvijek ide i i geopolitički interes, bez obzira na to što kapital ide za tim da se oplodi i ima veću profitnu stopu. No, kad pogledate kineski kapital uložen u SAD, najveći dio ide na vrijednosne papire s najvećim rejtingom, što znači s najvećom razinom sigurnosti i najmanjom profitnom stopom. Dakle, nije to uvijek 'jednosmjerna cesta'. Što se tiče investicija u Europi, kineske investicije zasad nemaju takav potencijal da unesu razdor", komentira nam Brkić.
A taj razdor nastaje zbog razlike u mišljenjima. Dok "stara Europa", barem njihove političke elite, pomalo strahuje od kineskih ulaganja, zemlje s juga Europe, od Portugala, Španjolske, Italije, Hrvatske, sve do Grčke i Bugarske si i ne mogu si dopustiti takav luksuz.
Hrvati zasad Kineze ne vide kao prijetnju. Naime, kinesko veleposlanstvo ove godine naručilo je od GfK Hrvatska istraživanje o percepciji Kine i kineskog naroda – otuda i onaj podatak s početka teksta - u kojem se pokazalo da 89 posto Hrvata vidi odnose s Kinom kao prijateljske.
"Percepcija je jedno, realnost drugo. Makar, da parafraziram bivšu potpredsjednicu Vlade, percepcija je važna u svemu, pa i u politici. Ne kažem ja da ova percepcija Hrvata zabluda. Kina je moćna ekonomija koja pokušava zauzeti liderske pozicije u svijetu, koja se pokušava nametnuti, ali očito da Hrvati još uvijek misle da su predaleko od nas u smislu ugroze naših interesa", tumači Brkić.
Investicije još čekamo, a za Pelješac im dajemo 2 milijarde
Velike kineske investicije u Hrvatskoj još uvijek su na čekanju. Kao najvrijednija ističe se gradnja vjetroparka u Senju u koji bi Kinezi uložili 180 milijuna eura, zatim slijedi investicija u hotel u Krapinskim toplicima od 30 milijuna eura, a tu je i dokapitalizacija Luke Zadar s početnih 50 milijuna kuna i još dodatnih 200 milijuna ulaganja. No, dok mi čekamo investicije, već se zna da će se Kinezi 'omastiti' na Pelješkom mostu, čiju će izgradnju njihov konzorcij naplatiti 2,08 milijardi kuna.