SERIJAL LOKALNI ŠERIFI

U Međimurje su došli partijaneri i odmah su me napali. 'Načelniče, zakaj ste to dopustili'? Danas nemamo problema, u našoj općini uživaju svi, i mladi i penzioneri!


Daniel Radman
15.09.2018.08:00
U Međimurje su došli partijaneri i odmah su me napali. 'Načelniče, zakaj ste to dopustili'? Danas nemamo problema, u našoj općini uživaju svi, i mladi i penzioneri!
Općina Sv.Juraj na Bregu / Arhiva

sažeto

'Poželjno smo mjesto za život. Na početku smo briježnog kraja, 15-ak minuta vožnje od Čakovca, neopterećeni industrijom, pa je sredina mirnija", kaže načelnik demografski uspješne općine Sv.Juraj na Bregu


Daniel Radman
15.09.2018.08:00

Tek 31 hrvatska općina, od ukupno 428, ima pozitivan prirodni prirast. Jedna od njih je Sveti Juraj na Bregu, po veličini druga u Međimurskoj županiji, sa nešto više od 5.000 stanovnika prema zadnjem popisu. Inače, jedna su od rijetkih općina koja ne nosi naziv po svojem središtu, ovdje je to Lopatinec, već su izabrali tradicionalno ime prema nazivu župe.

"Nekad je postojalo i naselje Sv.Juraj, no kad se osnivala općina, dogovor je bio da se uzme neko prepoznatljivije ime", objašnjava nam današnji načelnik Anđelko Nagrajsalović koji je na ovoj dužnosti od 2009. godine.

Inače - vratimo se našem povodu - lani su imali 50 rođenih i 40 umrlih, a pozitivne vijesti stižu i ove godine. Recimo, u travnju su u tamošnjoj župi u jednom danu imali čak sedam krštenja, pa bi se pozitivni demografski trendovi trebali nastaviti i u 2018. godini.

"Je, poželjno smo mjesto za život. Na dobroj smo lokaciji, 15-ak minuta vožnje od Čakovca, na početku smo briježnog kraja, nismo opterećeni industrijom, pa je sredina mirnija. Osim toga, niže su cijene gradilišta i komunalnih davanja nego u Čakovcu, tako da nam se dosta ljudi i doseljava", kaže nam načelnik.

Zeljko Hajdinjak / CROPIX

I njegova općina ima svoj set demografskih mjera. Načelnik nam pojašnjava što oni rade kako bi olakšali život roditeljima.

"Trudimo se da im u okviru proračuna pomognemo koliko možemo. Nemamo one 'morske' naknade za novorođenčad, ali dajemo 1.500 kuna, jaslice i vrtić sufinanciramo s 50 posto, za drugo i treće dijete iz iste obitelji plaćamo 75 posto. U suradnji sa županijom, osnovnoškolci imaju besplatne udžbenike i bilježnice, a također sa županijom, ili projektno, pokrivamo troškove asistenata u nastavi i vrtićima, kao i troškove produženog boravka s 50 posto. Zadržali smo i raspodjelu darova za sv. Nikolu, a brinemo za djecu i preko praznika. Imamo dosta udruga na području općine, pa gledamo preusmjeriti općinska sredstva onima koji imaju programe za najmlađe, tako da svakog ljeta imamo neke sportske kampove, škole stranih jezika, kreativne radionice, robotiku, folklor", priča Nagrajsalović.

Ističe i kako stipendiraju 45 studenata s područja općine. Ipak, ne uspijevaju ih tako lako zadržati.

"U ugovorima sa studentima je propisano da nakon završetka studija isto razdoblje tijekom kojega su dobivali stipendiju moraju odraditi na području Međimurske županije. Većine toga se držimo, ali ne ipak tako strogo. Ako si je netko našao posao u Varaždinu ili Zagrebu - pogotovo ako je riječ o zanimanjima koja nisu uobičajena za područje naše županije – ne kompliciramo mu život."

Općina Sv.Juraj na Bregu / Arhiva

Sam načelnik je rekao da nisu 'opterećeni industrijom', pa ga pitamo je li to prednost općine – u smislu da su ionako rezidencijalno područja, s velikim brojem vikendaša - ili nedostatak.

"Poduzetnička zona postoji, u naselju Brezje koje je najbliže Čakovcu. Imamo desetak parcela, od kojih je 5-6 aktivno. Međutim, zbog samog reljefa nemate velikih ploha gdje bi mogli smjestiti veću industrijsku zonu. Pristup je loš, znači stalno idete s brežuljka na brežuljak, no ako bude potrebe ipak je moguće određeno širenje prema Čakovcu", pojašnjava nam.

No, zato se s brojkom od preko 50-ak udruga, osim prirodnih ljepota, mogu pohvaliti i solidnim društvenim sadržajima.

"Osim domicilnog stanovništva, imate još oko 350 vikendica, tako da neki ljudi iz Čakovca ili Varaždina znaju tu provesti cijelo ljeto. Da bi naša općina bila ugodno okruženje, morate ljudima dati i dodatne sadržaje. Udrugama godišnje raspodijelimo oko pola milijuna kuna i na taj način nastojimo stvoriti bogatiji društveni život od onog koje organizira sama općina."

No, središnji događaj ljeta – barem za mlade – jest festival elektronske glazbe Forestland. Eto, u mirno Međimurje već godinama dolaze partijaneri, no s njima, za razliku od nekih morskih destinacija - nemaju problema.

"Sad je već šesta godina da se održava festival i činjenica je da se taj vikend ne spava. Ispočetka je i bilo nešto kritika na moj račun, kao, 'načelniče, zakaj ste to dozvolili', ali brzo se utišalo. Lijepo je bilo vidjet ime naše općine u nacionalnim medijima, da se spominje u pozitivnom kontekstu, a osim toga možemo se pohvaliti i time da nam dođe do 10.000 posjetitelja iz Hrvatske, ali i iz inozemstva. Osim toga, ljudi su uvidjeli da postoji indirektna korist za zajednicu, na samom festivalu imate dosta lokalnih dobavljača hrane i pića, pa nije to 'festival je došao i otišao', već je šira priča."

Zeljko Hajdinjak / CROPIX

Ipak, tu je i ponuda za one koji žele uživati na drugačiji način.

"S obzirom da smo brežni kraj, vezan u vinogradarstvo, imamo vinsku cestu i tu se pokušava širiti priča prema otvaranju smještajnih kapaciteta, znači da se gosta zadrži nekoliko dana... Na području općine je i najviši vrh Međimurja, imamo zgodne biciklističke i pješačke staze, a tu su i Bedekovićeve grabe, zaštićeni spomenik prirode, dom dvije ugrožene vrste leptira", prepričava načelnik.

Sad, da ne ispadne da u općini misle samo na užitak, načelnik nam govori i o projektima.

"Prije četiri godine dogradili smo školu, izgradili sportsku dvoranu, obnavljali ceste, pokrili otprilike 60 posto kanalizacijske mreže na području općine. Utrošili smo u to sve oko 50 milijuna kuna, i u planu nam je nastaviti s tim projektima. Ono što je primarni cilj je dogradnja vrtića u Lopatincu, sad smo u fazi raspisivanja javne nabave i nadam se da će do idućeg rujna to biti završeno. No, plan nam je i dogradnja drugog vrtića jer sad imamo problem da svega 30 posto djece ide u vrtiće na području općine. Također, planiramo i urediti dio školskog objekta kako bi cijela škola mogla imati jednosmjensku nastavu."

Općina Sv.Juraj na Bregu / Arhiva

Većina ovih projekata je sufinancirana iz EU fondova, pa je i to, uz ove domaće, općini dalo krila.

"Lakše je jer postoji više izvora financiranja, na više stvari se možete aplicirati, no smatram da je kod kandidiranja za fondove ministarstava, na moju žalost, još uvijek bitna stranačka pripadnost. Teško je ne vidjeti način na na koji se raspoređuju sredstva, konkretno ja sam član SDP-a i kad se prijavimo na natječaj nekog ministarstva imam subjektivan osjećaj da ostajemo zakinuti. Kad se prijavite na EU fondove, imate točno definiran bodovni sustav, možete sami vidjeti koliko bi bodova mogli dobiti da vas se uopće uzme u obzir, dok je kod ministarstava sustav da se vi se prijavite i poslije ne dobijete nikakvu povratnu informaciju. Samo dođe lista, ovi su prošli, ovi ne, tako da zapravo i ne znate u čemu ste pogriješili."

Zeljko Hajdinjak / CROPIX

Ipak, na općinskoj razini stranačkih problema nema, iako je 15 vijećnika raspodijeljeno u šest stranaka.

"Četiri strane koalicije, sa SDP-om kao nositeljem, imaju deset vijećnika, oporbeni HDZ i HNS pet, ali nema problema. Rijetko kad se zakvačimo oko nekih stvari, uglavnom se usmeno dogovorimo oko svega."

Lokalni šerifi

Anđelko Nagrajsalović

Sveti Juraj na Bregu

Podijeli članak

newsletter

Prijavite se na Newsletter