Bivši prvaci Europe vraćaju se na svjetsku scenu predvođeni 'lordom', sinom legende i 'čarobnjakom' iz Tottenhama

Slaven Knežević
24.05.2018.19:55
Getty Images

Danska nogometna reprezentacija plasirala se na Svjetsko prvenstvo po prvi put od 2010. godine

Danska nogometna reprezentacija do Rusije se ukupno četiri puta kvalificirala na Svjetsko nogometno prvenstvo, a to se dogodilo 1986., 1998., 2002. i 2010. godine. Zanimljivo, svaki puta kada su se kvalificirali prošli su skupinu osim 2010. godine, a najdalje su dogurali 1998. godine kada su uspjeli do četvrtfinala. Na četiri prvenstva zabili su 27 golova i baš svaki od njih zabijen je iz kaznenog prostora.

lineupbuilder.com

Danci se mogu pohvaliti jednim naslovom prvaka Europe u sezoni 1990/1991 i trofejem Kupa konfederacija iz 1995. godine. U Rusiju stižu s momčadi vrijednom oko 260 milijuna eura, a najvažniji igrač im je Tottenhamov Christian Eriksen koji je za reprezentaciju nastupio 77 puta i zabio 21 gol, te upisao 17 asistencija.

Ne smijemo zaboraviti ni sjajnog Leicesterovog vratara Kaspera Schmeichela, sina legendarnog Petera Schmeichela. Schmeichel mlađi je do sada na vratima Danske proveo 33 utakmice od čega u 11 utakmica nije primio niti jedan gol.

Iako njih dvojica imaju ogroman značaj za dansku nogometnu reprezentaciju, popularnost, barem na internetu, im je oduzeo Nicklas Bendtner. 30-godišnji napadač nekada je slovio za jednu od najvećih nada svjetskog nogometa, no na kraju je ostao samo solidan napadač. Ipak, nogometni fanovi na internetu od Bendtnera su stvorili božanstvo prozvavši ga Lordom i slaveći njegove stvarne i izmišljene vještine i uspjehe.

Danska se u Rusiju plasirala nakon dodatnih kvalifikacija u kojima su razbili Irsku. U prvoj utakmici u Danskoj bilo je 0-0, no uzvrat je ponudio pravu rapsodiju danskih nogometaša koji su s 5-1 ostavili Irsku bez nastupa na Mundijalu na kojemu sada nisu već 16 godina. Nije dobro krenulo za Dance kojima je Shane Duffy svojim prvim golom u sezoni zakomplicirao život već u šestoj minuti. Ipak, stvari na početak vraća Andreas Christensen u 29. minuti, a onda kreće show Christiana Eriksena. Najbolji danski igrač je od 32. do 74. minute postigao hat-trick i tako osigurao Danskoj kartu za Rusiju. U 90. minuti 'lord' Bendtner je zapečatio irsku sudbinu golom iz kaznenog udarca.

U Rusiji ih je ždrijeb spojio s Peruom, Australijom i Francuskom, a prođu li kojim slučajem u drugi krug njihovi navijači to će proslaviti većim količinama Akvavita, nacionalnog danskog pića koje u prijevodu znači "voda života" no sličnije je rakiji nego nečemu što održava ljude na životu. Danci obožavaju i svinjetinu koja je izabrana za njihovo nacionalno jelo. Čak 63.000 Danaca izjasnilo se 2014. godine kako nacionalnim jelom smatraju punjenu svinjetinu s krumpirima u umaku od peršina. Bez obzira na to što konzumirali nakon svojih uspjeha Danska ponovno ima solidnu ekipu i njihov prolaz skupine neće biti iznenađenje.