PA TKO BI TO OČEKIVAO?

Englezi pobijedili najveće demone i prvi put u povijesti na SP-ima prošli na penale! Za polufinale sa Šveđanima...

Toni Horvat
03.07.2018.23:00
Alex Morton/Getty Images

Švedska je svladala Švicarsku 1-0, Engleska je bila bolja od Kolumbije na penale nakon što je primila gol u sudačkoj nadoknadi

Toni Horvat

Nakon što je srušena legendarna definicija nogometa Garyja Linekera prema kojoj uvijek pobjeđuju Nijemci, na SP-u je srušen i mit da se utakmica nakon 120 minuta rješava penalima, a na kraju uvijek ispadaju Englezi. Jordan Pickford obranio je Mateusu UribeuCarlosu Bacci, a Eric Dier u petoj seriji poslao Engleze u polufinale.

Kroz povijest je Engleska samo jedanput na velikom natjecanju prošla u lutriji jedanaesteraca, na Euru 1996. kojem je bili domaćin, kad je u četvrtfinalu tako izbacila Španjolsku. Izgubila je šest puta, a na SP-ima im je ovo prva pobjeda u četiri pokušaja.

Izgledalo je da će "Gordom Albionu" pobjedu je donijeti Harry Kane nakon što je realizirao jedanaesterac u 57. minuti i tako postao prvi Englez koji je zabio na šest uzastopnih nastupa za reprezentaciju nakon izvjesnog Tommyja Lawtona još 1939. godine. To mu je ujedno bio i šesti gol na SP-u u Rusiji, učvrstio se na vodećem mjestu ispred Romelua Lukakua i Cristiana Ronalda, koji su zabili po četiri.

I bio je to praktički jedini uzbudljiv trenutak utakmice dok u trećoj minuti sudačke nadoknade stoper Barcelone Yerry Mina nije odveo utakmicu u produžetke postavši prvi igrač nakon Miroslava Klosea 2002. s tri gola glavom na jednom SP-u, a prvi branič od 1966.

Nisu Englezi ni ovaj put odigrali ništa posebno i tko zna kako bi sve završilo da je Kolumbijcima igrao James Rodriguez, no njihov najbolji nogometaš nije se uspio na vrijeme oporaviti od ozljede mišića. Imala je Kolumbija šansu

U prvoj utakmici dana Švedska je minimalnim rezultatom svladala Švicarsku. Strijelac je bio Emil Forsberg, iako je lopta nakon njegova udarca išla ravno u ruke švicarskoga golmana, no njegov branič je podmetnuo nogu, promijenio joj smjer i ona je završila u mreži.

Švedska i Engleska svoju četvrtfinalnu utakmicu igrat će također u subotu, u 16 sati prema našem vremenu, dok je za Hrvatsku i Rusiju rezerviran elitni termin od 20 sati iste večeri. Dan ranije sastaju se Urugvaj i Francuska (16 sati) te Brazil i Belgija (20 sati).