Hajduk i Osijek 'ginuli i krvarili' na terenu, ali ipak ostali pred vratima Europske lige

Slaven Knežević
24.08.2017.22:55
Reuters

Hajduk je remizirao s Evertonom na Poljudu (1-1), dok je Osijek slavio u Beču protiv Austrije (0-1), ali to nije bilo dovoljno za prolaz

Hajduk časno "poginuo" protiv Evertona

Hajduk je ugostio Everton na Poljudu. Everton je imao 2-0 iz prve utakmice i vjerojatno su mislili kako u Split dolaze na izlet. U Hajdukovoj svlačionici su se dogovorili da će "poginuti" na terenu pa barem skupo prodati svoju kožu ako već moraju ispasti iz Europe, a zašto ne i iznenaditi Engleze.

Krenuli su Bijeli uraganski i već u 5. minuti mogli doći do velike prednosti da sudac nije pogriješio. Vlašić je pronašao Ercega kojeg u šesnaestercu Evertona ruši vratar Pickford. Umjesto da dosudi jedanaesterac za Hajduk i vrataru da žuti karton, sudac je na sugestiju pomoćnika dosudio zaleđe. Ponovljena snimka pokazala je da zaleđa Ercega nije bilo.

Ipak, Hajduk nakon toga nije potonuo, već se nastavio lavovski boriti. To im se isplatilo u 43. minuti kada je Josip Radošević s 30 metara fantastično opalio po golu i probio gostujućeg vratara. Poljud je eruptirao. Hajduku je trebao samo jedan gol za Europu.

Goal HD - Hajduk Split (Cro) 1-0 Everton (Eng... by sporttv724

Nažalost, odmah na početku drugog dijela, u 46. minuti, Stipica je napravio veliku grešku. Sigurdsson je vidio da Stipica stoji daleko ispred svojeg gola i u padu s 40 metara pogodio pod prečku nesretnog vratara Hajduka. Veliko veselje pretvorilo se u Danteov pakao. Hajdukova europska sezona je završila.

Sigurdsson 45m Goal HD Hajduk Split (Cro) 1... by livefootball10

Bijeli se pred svojim navijačima nisu htjeli predati. U 64. minuti imali su priliku doći do novog vodstva. Ercega je u šesnaestercu Evertona srušio Williams i ovaj put sudac je dosudio penal. Said je pohlepno oteo loptu Ercegu u želji da bude heroj i zabije Evertonu, ali na njegovu žalost Pickford mu je skinuo pokušaj. Poljud je Saida kaznio zvižducima.

Said A. (Penalty missed) HD - Hajduk Split (Cro... by livefootball10

Hajduk je na kraju malo fizički pao, ali ukupan dojam je fantastičan. Hajduk se nije osramotio. Na prepunom Poljudu pokazali su da mogu i s velikim Evertonom. Iako su se oprostili od Europe, napravili su to borbeno i sa srcem.

Boban dao Osijeku nadu, ali Austria je ipak izdržala

Osijek je u Gradskom vrtu izgubio od Austrije Beč s 1-2 i sada su mu bila potrebna barem dva pogotka kako bi ušao u Europu. U borbenoj utakmici s nekoliko prilika sa svake strane Osječani nisu uspijevali probiti blok domaćina sve do 62. minute.

Zekić je na poluvremenu u igru poslao Gabrijela Bobana i taj potez mu se itekako isplatio. Mudražija je u 62. minuti pronašao Bobana koji fantastično prima loptu i zakucava ju u mrežu domaćeg sastava. Tribine su eksplodirale. Osijek je u Beču imao podršku 1.500 svojih navijača koji su "namirisali krv" i dali svojoj ekipi još jaču podršku za ulazak u Europu.

Boban Goal HD - Austria Vienna (Aut) 0... by Goals_online

Nažalost, rezultat se do kraja nije mijenjao i Osijek se oprostio od Europe. Rijeka tako ostaje jedini hrvatski predstavnik u Europi, ali sudeći po dosadašnjim igrama naših klubova HNL bi ove godine trebao biti još zanimljiviji. Što se Osijeka tiče, pobjeda protiv PSV-a ostaje i dalje jedna od najvećih pobjeda u hrvatskom sportu. Osijek se nije osramotio i doma se mogu vratiti uzdignute glave.