ANKETA: OD UNITEDA DO ROME

Kako 'čudo na Olimpicu' kotira među najluđim preokretima u povijesti Lige prvaka?

Toni Horvat
11.04.2018.20:40
Reuters

Romina pobjeda nad Barcelonom 3-0 sigurno spada među najluđe preokrete u LP-u, a vi nam u anketi recite koje je čudo najveće

Toni Horvat

Svaki put kad svjedočimo nekom izuzetno neočekivanog rezultatu ili velikom preokretu, volimo ga nazvati čudom, pa smo tako sinoć vidjeli "čudo na Olimpicu". Iako 4-1 iz prve utakmice (očito) nije neuhvatljiv rezultat, treba ukalkulirati i ugled, trenutačnu snagu i formu suparnika.

A Romi, četvrtoplasiranoj momčadi Serie A, skoro nitko nije davao ni grama šanse protiv Barcelone, velesile koja će za vikend najvjerojatnije srušiti povijesni rekord španjolske lige s 39 utakmica u nizu bez poraza.

Dakle, Romina pobjeda 3-0 nad moćnim Kataloncima nije najveći preokret u povijesti Lige prvaka. Ali je li najveće čudo? Podsjetimo se utakmica koje joj konkuriraju.

Barcelona - PSG 6-1

Ovo je zaista najveći preokret u povijesti Lige prvaka, nitko drugi nikad nije nadoknadio poraz 4-0. Ali Barci su lani uoči uzvrata četvrtfinala na Camp Nouu davali veće šanse nego Romi sinoć. Jer ako itko može nadoknaditi toliko zaostatak, bila je to Barca s triom MSN.

Luis Suarez zabio je već u 3. minuti i najavio možebitno čudo, no na drugi gol čekalo se sve do 40. kad je Kurzawa poslao loptu u vlastitu mrežu. Messi je iz penala u 50. minuti doveo Barcelonu na "prag raja", ali Edinson Cavani u 62. je zabio, činilo se, presudni gol u gostima.

Barca je taman nadoknadila tri od četiri gola zaostatka, a odjedanput se našla u situaciji da mora zabiti još tri. U 88. je i dalje bilo 3-1, a onda je Neymar pogodio iz slobodnjaka, tri minute kasnije iz penala, a potpuni preokret djelo je Sergija Roberta.

Deportivo - Milan 4-0

Najsličnija utakmica onoj sinoćnjoj bila je ona između Deportiva i Milana 2004. godine. Također je bila u četvrtfinalu, također su igrali Talijani i Španjolci, također je veliki favorit u prvoj utakmici slavio 4-1.

Milan je bio branitelj naslova, Deportivo nije imao što tražiti u uzvratu. Ševčenko, Kaka, Nesta, Maldini, Pirlo i društvo bili su svojevrsni dream team tog doba, uz Realove "galacticose".

Međutim, momčad iz La Corune sve je nadoknadila već u prvom poluvremenu, Pandiani, Valeron i Luque odveli su Depor do vodstva 3-0, a sve je začinio Fran golom koji im je garantirao barem produžetke, čak i u slučaju da do kraja prime gol. I bilo je blizu, golman Molina u samoj završnici iščupao je bombu Rui Coste s 25 metara.

Liverpool - Milan 3-3 (3-2 na penale)

Finale 2005. poznato je kao Čudo u Istanbulu. Opet je Milan izvukao deblji kraj, nakon što je vodio 3-0 na poluvremenu. Maldini je već u prvoj minuti postao najstariji strijelac u povijesti Lige prvaka, a u završnici poluvremena dvaput je ubo Hernan Crespo.

No u nastavku je uslijedio blitzkrieg "redsa", Gerrard, Šmicer i Alonso dostigli su ogroman zaostatak golovima u razmaku od samo šest minuta, od 54. do 60. Čak je pomalo nevjerojatno da u takvoj utakmici u preostalih 30 minuta regularnog vremena i još toliko produžetaka nije pa nijedan gol.

Penali su kao junaka iznjedrili Jerzyja Dudeka, koji je obranio Pirlu i Ševčenku, a Serginha zbunio plesom po crti i natjerao ga na promašaj. Ševa je dvije godine ranije zabio odlučujući penal u finalu protiv Juventusa, ovaj put nije išlo.

Manchester United - Bayern 2-1

Ako je ikad u povijesti nogometa pala u vodu teza Garyja Lineker da je nogomet igra u kojoj 22 igrača naganja loptu 90 minuta, a uvijek pobjeđuju Nijemci, onda je to finale iz 1999. godine.

Bayern je vodio skoro cijelu utakmicu, poveo je u šestoj minuti golom Marija Baslera iz slobodnjaka. I zaista, Nijemci i Englezi ganjali su loptu 90 minuta i Nijemci su vodili. No Lineker nije uračunao sudačku nadoknadu, u kojoj je prvo Teddy Sheringham izjednačio, a Ole Gunnar Solskjaer izazvao erupciju oduševljenja među navijačima Manchester Uniteda.

Bavarci su praktički već bili proslavili pobjedu, a onda su za 101 sekundu ostali bez svega. U takvom očaju, nakon Norvežaninova gola, više nisu bili u stanju ni ustati i pokušati ipak spasiti što se spasiti da. United je učinio nešto naizgled nemoguće - natjerao je Nijemce da odustanu.

Dakle, što mislite? Koji od ovih preokreta zaslužuje titulu ultimativnog čuda u Ligi prvaka?