POČELO JE, POČELO!

Srednji prst Robbiea Williamsa i 'grudnjak' Vladimira Putina zasjenili visoku pobjedu domaćina na startu SP-a

Toni Horvat
14.06.2018.18:55
Shaun Botterill/Getty Images

Na otvaranju Svjetskog prvenstva u Rusiji domaćini su uvjerljivo svladali slabašnu Saudijsku Arabiju 5-0

Toni Horvat

Tri godine i 11 mjeseci čekali smo na početak novog Svjetskog prvenstva u nogometu, i kad smo ga konačno dočekali, ruska reprezentacija je ispunila svoj dio posla, za razliku od organizatora, koji su priredili ceremoniju za što brži zaborav.

Dobro, možda od Rusa nismo ni trebali očekivati spektakl, oni su skloniji konkretnosti i učinkovitosti. Imali su, doduše, scenografiju preko cijelog travnjaka, nešto se malo plesalo, a Robbie Williams otpjevao je "Let Me Entartain You" pa na odlasku pokazao srednji prst cijelom svijetu. Vladimir Putin održao je prigodni govor, iako je zbog kuta snimanja i neobičnih mikrofona izgledalo kao da poviše odijela nosi krzneni grudnjak.

Mnogi su očekivali nastavak šou-programa kad su igrači Rusije i Saudijske Arabije izašli na zagrijavanje. Iako ne spadaju u kremu svjetskog nogometa, štoviše, da nisu domaćini malotko bi im davao šanse za prolazak skupine, Rusi su iskoristili činjenicu da im je ždrijeba za početak namijenio protivnika po mjeri te mu do vrha napunili mrežu.

Poveli su u 12. minuti nakon serije kornera, od kojih se Saudijci više nisu znali braniti, a Bazicki je visoko skočio i glavom pogodio za vodstvo na ubacivanje Golovina. U završnici poluvremena Čerišev je dobio loptu u prostor, dva braniča su proklizala pored njega, a njemu je ostalo samo da zakuca loptu pod gredu.

Čerišev je tako postao prvi igrač u povijesti koji je ušao kao zamjena i zabio na prvoj utakmici Svjetskog prvenstva. U 24. minuti ušao je umjesto ozlijeđenog Džagoeva, a do gola zapravo nije ni dotaknuo loptu.

I dok je ta izmjena bila prisilna, uvođenje Artema Džjube možemo pripisati odličnom osjećaju izbornika Čerčesova, koji ga je uveo u 70. minuti, a već 89 sekundi kasnije ovaj mu je uzvratio golom za 3-0. Asistent je, kao i kod prvoga gola, bio Golovin.

I kad se već očekivao kraj, Rusi su u sudačkoj nadoknadi zabili još dvaput. Prvo je Džjuba glavom spustio loptu, a Čerišev opalio s 20-ak metara iskosa i pogodio suprotni kut. No ni nakon najljepšeg poteza utakmice nije još bio kraj, preostao je još slobodan udarac s ruba šesnaesterca, koji je dvostruki asistent Golovin pretvorio u konačnih 5-0.

Saudijci su naposljetku imali ogromnu prednost u posjedu lopte, čak 60%, ali što im je to vrijedilo kad nisu znali što će s njom. Akinfejev praktički nije imao posla, a Rusi su bili dovoljno konkretni da na početku Mundijala ubilježe visoku pobjedu i raspamete svoje navijače. Jedva čekamo subotu da nešto slično učine i "kockasti"...